Úvodni Slovo...

MAPA STRÁNEK

Dobrý den.

 

Již delší dobu jsem si pohrával s myšlenkou udělat stránky pro některého z mých chovanců. Nakonec jsem se rozhodl pro Varana, jelikož jsem zjistil, že na českém webu je velká nouze o komplexní informace o tomto krásném zvířeti. Ono popravdě řečeno moc toho není ani na zahraničních serverech. Jediné, co objevíte, jsou různá diskusní fóra, nebo útržkovité informace většinou v anglickém jazyce. A tak pro ty dříve narozené, nebo neznalé anglického jazyka se stává získávání informací víceméně dobrodružnou cestou do neznáma a za pomocí slovníků či automatických překladačů louskají moudra, která ne vždy jsou zcela správná.

Jak už jsem naznačil na začátku, původně jsem chtěl stránky vytvořit pro úplně jiného z mých mazlíků. Měly to být stránky věnované moji 4-leté leguání samičce. Našel jsem však jeden velice kvalitní server o leguánu zeleném (iguana iguana), kde o tomto úžasném ještěru získáte všechno potřebné a hlavně jejich informace se shoduji s nejnovějšími poznatky o tomto druhu. Navíc majitelka serveru je velice příjemná a chytrá osůbka a jistě Vám rada poradí. Další tvoreček, kterému jsem chtěl udělat stránky, je moje 3,5-letá krajta tmavá (python molurus bivittatus), kde jsem opět musel svoji myšlenku zavrhnout, jelikož již léta si dopisuji s člověkem, který nejen že hadům rozumí velice dobře, ale je též ochotný kdykoliv poradit nebo doporučit a který má též svoje webové stránky, zaměřené na chov krajty tmavé a velkých hadů vůbec. Tyto stránky bych rád doporučil všem, co chovají velké hady škrtiče, ale i těm, co o případném chovu a koupi teprve uvažují. Takže jsem se nakonec rozhodl udělat stránky pro mého zatím posledního mazlíka.

Cílem těchto stránek je tedy přiblížit vám alespoň trochu toto úžasné zvíře a dát pokud možno dohromady co nejvíce nejnovějších poznatku z chovu. Po celou dobu, co ho mám, nebyl nikdy vážně nemocný, což asi naznačuje, že všechno, co jsem dělal, jsem dělal dobře, ale také to nemusí značit nic a já mohl mít jenom štěstí. Každopádně nemůžu z tohoto důvodu mluvit například o chorobách a jak jsem se s nimi popral z vlastní zkušenosti, tudíž všechno, co zde uvedu, jsou zkušenosti jiných a nebo moudra knih. Na druhou stranu, alespoň podle mne to je zvíře daleko jednoduší na chov, než třeba Leguán Zelený (iguana iguana), který je velice náročný na správnou a hlavně vyváženou dietu. A tady už mohu mluvit o vlastní zkušenosti - věřte, že leguán je jedno z nejproblémovějších zvířat a musíte být hodně opatrní, co mu dáváte, pokud chcete, aby se dožil svých 20-ti let a ne jen 7-mi. Co se varanu týče tak zkušenosti mám, ale za odborníka se opravdu nepovažuji na to je potřeba studovat tento druh déle jak 4 roky, ale i tak se vám tu budu snažit dát dohromady stránky kde, k vývoji budu používat ty nejlepší a prověřené informační zdroje, jaké můžete na internetu či v knižní podobě získat. Bohužel nic v češtině jsem zatím neobjevil, takže veškeré informace budou překladem z angličtiny a proto předem se omlouvám za některé krkolomné slovní spojení :-)

 

Na těchto stránkách bych chtěl postupně dát dohromady takový základní chovatelský manuál, jak se o takového masožravého ještěra starat. I když tyhle stránky budou zaměřeny na určitý druh, myslím si, že ty základní informace budou stejně u všech ostatních druhů, nebo alespoň u těch nejznámějších a běžně chovaných, mezi které patří též varan stepní (varanus exanthematicus). Další část webu bych chtěl věnovat stavbě terária a všemu, co k tomu patří. Též do budoucna plánuji zprovoznění konference, kde by jste se mohli ptát a vyměňovat svoje zkušenosti s ostatními chovateli. Na ty nejběžnější otázky zřídím FAQ, též nezapomenu na užitečné odkazy, stránky mých přátel (Hadi a Leguáni) a samozřejmě na zdroje ze kterých jsem čerpal pokud budou k dispozici v online verzi

 

POUŽITÁ LITERATŮRA

 

 

 

Poslední update: 25. listopadu 2007

 

 

 

© Copyright ROMAN VALENTA 2006 - 2007. All rights reserved.

Publikování nebo šírení obsahu VARANUS NILOTICUS je bez písemného souhlasu majitele zakázáno.
Website Designed by CX WEB - POD Hosted by Easy CGI Optimalizace by PageRank